Vodou
Jsou šetrnější k životnímu prostředí, nezapáchají a jsou zdravotně nezávadné. Rychle zasychají, díky čemuž je můžeme dříve přetírat a tím šetříme svůj čas.
Syntetickými rozpouštědly
Záleží na patřičném ředidle, ale obecně zasychají až 1 den, zapáchají a ve velké míře mohou být i zdraví škodlivé. Při jejich koupi musíme připlácet za ředidlo na umytí nářadí a k samotnému ředění barvy. Dobře se slévají a vytváří tak hladký povrch.
Oleji
Jsou na bázi mnoha druhů olejů (lněný, tungový, teakový), dlouho zasychají (některé až několik týdnů). Dříve byly hojně využívány a řadí se mezi ekologické nátěry.
Lihem
Většinou jde o lihová mořidla, která zasychají opravdu rychle. Jsou náchylná k tvorbě fleků při špatně provedené aplikaci. Dále barvy dělíme podle typu, jejich složení a vlastností. Mezi nejběžnější patří:
Hlinkové barvy
Jde o klasické nátěrové hmoty na zdi a minerální podklady tvořené zeminami. Tyto nátěrové hmoty si dokonce dříve malíř míchal sám díky práškové formě barvy a vody. Dnes již jsou 100% hlinkové barvy minulostí, ale stále jsou barvy, které obsahují tyto zeminy alespoň částečně. Jde především o barvy levné. Tento druh barev snese méně vrstev nátěrů, při doteku zprašují a je nutno je před každým nátěrem penetrovat.
Disperzní barvy
Většinou jde o klasické nátěrové hmoty na zdi a minerální podklady. Tyto vodní disperze mají ovšem lepší vlastnosti než klasická hlinková barva. Například jsou více otěruvzdorné, voděodolné a lépe kryjí. Mají nespornou výhodu v tom, že na sebe lze nanášet více vrstev a to bez potřebného penetrování.
Lazurovací laky
Obsahují jen malé množství pigmentu, a tak si zachovávají svoji transparentnost. Používají se na dřevo, pokud si přejeme zachovat jeho přírodní kresbu a změnit přitom odstín či barvu. Chrání dřevo proti zašednutí, zahnívání a částečně také proti houbám či dřevokaznému hmyzu.
Transparentní laky
Po zaschnutí vytvářejí mechanicky i chemicky odolný průhledný povrch, který chrání podklad. Snadno se pak taková plocha udržuje a prodlužuje se její životnost.
Akrylátové barvy
Vytvářejí lesklý a hladký povrch, pokud jsou správně aplikovány. Po zaschnutí jsou pevné, tvrdé a voděodolné. Nejčastěji se používají jako autolaky v automobilovém průmyslu.
Akrylové barvy
Jsou používány umělci pro svoji schopnost rychle zasychat, čímž konkurují olejovým barvám.
Alkdydové
Rozpuštěné alkydové pryskyřice, které rychle schnou, dobře kryjí a po zaschnutí jsou odolné. Doufáme, že Vám náš stručný přehled přiblížil vlastnosti jednotlivých druhů nátěrových hmot a pomohl s výběrem pro Váš projekt. Nezapomínejte však, že pro zvolení vhodné barvy záleží na mnoha okolnostech, vždy Vám ale rádi poradíme. Přejeme Vám úspěšné natírání.
Epoxidové barvy
Vytvářejí povrch velmi odolný proti mechanické zátěži, ale také olejům a zásadám. Některé epoxidy jsou odolné i proti kyselinám. Používají se jako základ pod polyuretanové barvy, pro nátěry podlah, betonu a pro místa s trvalým stykem s vodou. Nelze je používat v exteriéru, jelikož po nějaké době vlivem UV záření zprašují, zmatňují, a tím nátěr ztrácí tloušťku.
Polyuretanové barvy
Velmi odolávají chemickým vlivům a UV záření. Používají se pro nátěry podlah, těžké techniky, automobilů a kovových konstrukcí. Jedná se o jedny z nejkvalitnějších barev na trhu, které dokáží při správné úpravě podkladu vydržet v namáhavých podmínkách i patnáct a více let.
Nitrocelulózové barvy a laky
Jedná se o velmi rychle schnoucí syntetické nátěry, které výrazně zapáchají. Po zaschnutí jsou velmi tvrdé a odolné.
Asfaltové nátěry
Živice, neboli bitumen rozpuštěný v organickém rozpouštědle je velmi odolný nátěr. Používají se při nátěrech střech a podvozků automobilů. Jsou hydroizolační, teplu odolné a vytvářejí silnější vrstvu.
Silikonové nátěry
Rozpuštěné silikonové pryskyřice se hojně využívají ve fasádních, ale také dekoračních a ochraných voděodolných nátěrech. Silikon je vysoce vodoodpudivý a málo porézní. Díky tomu se na něm nedrží voda a tím i bakterie, řasy, nebo houby. Což je vítané především na fasádě domů.
Silikátové nátěry
Tyto nátěrové hmoty jsou na bázi vodního skla. Obsahují jemné zrna a díky tomu jsou velmi paropropustné, ale zároveň voděodolné. Používají se především ve starších a historických budovách, kde je problém s vlhkostí zdiva a to jako interiérové, nebo fasádní nátěry.
Doufám, že jste si rozšířili své obzory v oblasti nátěrů a barev a nyní již máte jasno jakou barvu zvolit při dalším natírání.
Pokud si nevíte rady jakou barvu nakonec zvolit a jak postupovat. Neváhejte a zavolejte nám. Rádi poradíme, vše změříme a odvedeme pořádný kus práce.